FitLine Sport

Anna von Boetticher mieszkała już w wielu miejscach na całym świecie: w Madrycie, Nowym Jorku, Londynie… Studiowała literaturę i teatr w Monachium. Dziś mieszka w Berlinie, gdzie razem z mamą prowadzi księgarnie. W maju 2019 roku opublikuje swoją pierwszą książę „In die Tiefe” (W głębinach), w której opowiada o swojej największej pasji: freedivingu.

Od 2013 roku ufa produktom FitLine i korzysta z nich przed i po nurkowaniu w głębinach błękitnego oceanu. Odnalazła produkty, które poprawiają koncentrację, optymalnie zaopatrują ją w składniki odżywcze, a proces regeneracji zachodzi znacznie szybciej.

Anna jest sportowcem ekstremalnym. Może wstrzymać oddech do 6 minut (!), nurkując na głębokość 100 metrów. Musisz wiedzieć, że im głębiej się zanurzasz, tym twoje płuca są bardziej ściśnięte. Anna osiąga najlepsze wyniki, gdy ma o 25% zmniejszoną objętość płuc niż przy normlanym ciśnieniu powietrza. Pobiła 33 rekordy krajowe, jeden rekord świata i zdobyła trzy brązowe medale Mistrzostw Świata. Jest najbardziej utytułowanym nurkiem, zajmującym się freedivingiem w Niemczech. Zapytana o to, co ją fascynuje w głębinach oceanów, cytuje Jamesa Camerona, reżysera Titanica : „To wypełnia moje serce ze zdumienia. ”

W naszym wywiadzie mówi o fascynacji i ryzyku związanym z freedivingiem. I o tym, jak wszyscy (zbyt często) ograniczamy się, zamiast sięgać po nasze marzenia.

1. Zaczęłaś nurkować, gdy miałaś 17 lat- wtedy jeszcze z pomocą tlenu. Dzisiaj w wieku 48 lat, bierzesz tylko jeden wdech, zanim zanurzysz się w głębię. Dlaczego?

Chciałam zdobyć trochę doświadczenia z freedivingiem, aby lepiej poznać siebie, swoje ciało oraz aby kiedyś móc lepiej funkcjonować w sytuacji bez powietrza. Fascynuje mnie, jak mogę dostosować swoje ciało i umysł do środowiska pod wodą. Być tam bez strachu, stresu i intensywnie przeżywać otoczenie, to jest doświadczenie życiowe.

2. Niewielu ludzi może powiedzieć, że miało okazję pływać 100 metrów w głębi morza.  Jak wygląda świat na takich głębokościach? Czy rekiny lub inne morskie stworzenia kiedykolwiek przekraczają twoją ścieżkę?

Większość ludzi zakłada, że na głębokości 100 metrów jest ciemno, zimno i strasznie oraz że cierpię, ponieważ jestem pozostawiona tam na własne ryzyko. Prawda jest taka, że woda jest tak jasna, że wciąż mogę odczytać głębokościomierz. Temperatura wynosi około 24/25°C. Nie ma stresu, bólu, strachu. I tak, widzę tam ryby. Kiedyś nawet rekin krążył wokół linii, blisko powierzchni przez ponad godzinę podczas zawodów- niesamowicie piękne doświadczenie.

3. Gdzie jest Twoje ulubione miejsce do nurkowania?

Jednym z moich ulubionych miejsc do nurkowania jest Morze Czerwone z przepięknymi rafami  koralowymi i rybami. Generalnie lubię różnorodność i ciągle szukam nowych przygód – jednym z moich najwspanialszych doświadczeń było nurkowanie z orkami i wielorybami, w otoczeniu śniegu i lodu w Arktycznej Norwegii w listopadzie. Moją najbardziej pamiętną przygodą było rozpoczęcie nurkowania w grudniu na Antarktydzie.

4. Ekstremalne nurkowanie bez ograniczeń: co może pójść nie tak? Czy wpadłaś kiedyś w prawdziwe niebezpieczeństwo?

Najgorsze, co może się zdarzyć podczas freedivingu, to utrata przytomności. Podobnie jak podczas jazdy na nartach, nie ma gwarancji, że nigdy ktoś w Ciebie nie wjedzie. Nawet ja zemdlałam, ale byłam odpowiednio przygotowana i zostałam natychmiast wyciągnięta z wody.

Brak przytomności sam w sobie nie jest straszny. Budzisz się szybko, gdy tylko twój partner wyciągnie  cię z powrotem na powierzchnię. Jeśli jednak stracisz przytomności i nikt cię nie uratuje – bez względu na to, gdzie, nawet w wannie – utoniesz. Wniosek: Nigdy nie rób tego sam!

5. Freediving różni się od innych sportów wyczynowych, ponieważ możesz osiągnąć sukces w wieku 40 lub 50 lat. Jesteś tego najlepszym przykładem. Dlaczego tak jest?

Uważam, że jest tak dlatego, że freediving wymaga dużej siły psychicznej. Z drugiej strony myślę, że to dlatego, że jesteśmy przekonani, że pewnych rodzajów sportów nie można uprawiać w określonym wieku. Większość sportowców rozpoczyna karierę w bardzo młodym wieku, a po dziesięciu – lub dwudziestu latach mają już dość. Obserwujemy wyjątkowe przypadki – na przykład japoński zawodnik, który ma ponad 40 lat, wciąż jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Starszych sportowców na czele można zobaczyć również przy sportach wytrzymałościowych, takich jak maratony i triathlony.

Zauważyłam również, że jestem teraz zdecydowanie skuteczniejsza i sprawniejsza niż w wieku 20 lat. Kreowanie rzeczywistości i wmawianie sobie, że jesteś za stary i nie tak dobry jak kiedyś, staje się samospełniającą przepowiednią. Przekonałam się, że moje doświadczenia i świadomość mojego ciała rekompensują inne niedociągnięcia. Za każdym razem, gdy wydaje Ci się, że nie możesz czegoś robić, nie masz czasu albo nie jesteś wystarczająco sprawny… po prostu zatrzymaj się i zrób dokładnie na odwrót. Uprawiaj sport, poświęć czas na rozpoczęcie czegoś nowego. To twoja szansa na rozwój, a rozwój jest fajny.

6. Z jakich produktów FitLine korzystasz? Jak pomagają Ci w sporcie?

Korzystam z BasicsQ10Basen Plus oraz Restorate. Pomagają mi zaopatrzyć się w witaminy i minerały, które nie zawsze znajdują się w mojej diecie. Szczególnie istotna jest regeneracja po treningu. Dodatkowo lubię uprawiać CrossFit, który pomaga mi utrzymać formę, a wraz z freedivingiem powoduje intensywny wysiłek fizyczny. Ważne jest dla mnie zaufanie do produktów oraz łatwość z korzystania z nich.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Post comment