Lifestyle

Picie płynów to fundament dobrze odżywionego i zdrowego ciała. Płyny przenoszą składniki odżywcze do komórek, wypłukują bakterie z pęcherza i zapobiegają zaparciom. Odwodnienie jest poważnym stanem i może powodować zmęczenie, bóle głowy, niskie ciśnienie krwi, skurcze, suchość skóry, zawroty głowy… lista jest długa.

W zależności od wieku, płci i sprawności, płyny w organizmie stanowią od 50% do 78% masy ciała. To bardzo dużo! Biorąc pod uwagę te proporcje, można łatwo założyć, że ludzie są niczym innym jak ogórkami z uczuciami.

Różne składy ciała są spowodowane faktem, że tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody niż tkanka beztłuszczowa. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na proporcje płynów w organizmie jest poziom nawodnienia. Zazwyczaj odczuwasz pragnienie, gdy brakuje “tylko” 2% do 3% płynów w organizmie. Dodany jest cudzysłów, ponieważ jeśli jesteś osobą dorosłą, jest to od 1,7 do 2,2 litrów płynów, którymi powinieneś zasilić swoje ciało. (Uwaga: nie jest to zalecane spożycie płynów na dzień, jest to ilość brakującego płynu, gdy czujesz pragnienie).

 

Istnieje więcej korzyści z bycia nawodnionym, niż z powodu odwodnienia. Aby poprawić swoją sprawność fizyczną, konieczne jest zachowanie nawodnienia przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Właściwe nawodnienie zmniejsza zmęczenie, poprawia wytrzymałość i obniża twoje maksymalne tętno. Mówiąc o ćwiczeniach… jeśli planujesz schudnąć, nawodnienie może pomóc Ci osiągnąć lepsze, szybsze i widoczniejsze wyniki niż ludzie, którzy nie dbają o prawidłowe przyjmowanie płynów przed posiłkami. Dodatkowo, dostarczanie większej ilości płynów jest wielkim czynnikiem wzmagającym nastrój.

Poważne traktowanie nawodnienia i unikanie odwodnienia może poprawić samopoczucie i pomóc w lepszym, bardziej aktywnym życiu!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Post comment