Nowości

przyznana za badania nad potencjałem leczniczym awokado w chorobach nowotworowych

Luksemburg – 23 listopada Luksemburski Instytut Nauki i Technologii nagrodził Paula Spagnuolo i jego zespół badawczy Międzynarodową Nagrodą w dziedzinie Bioinnowacji, ufundowaną przez PM-International o wysokości 10.000 €. Paul Spagnuolo, profesor w Departamencie Nauk o Żywności na Uniwersytecie w Guelph w Kanadzie, odwiedził Luksemburg, aby odebrać nagrodę osobiście. Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Paulem Spagnuolo i dowiedzieć się więcej o jego badaniach. 

Profesorze Spagnuolo, co skłoniło Pana do rozważeń nad awokado jako środkiem przeciwnowotworowym?

Wykonaliśmy HTS, aby odpowiedzieć na proste pytania – który ze związków z biblioteki produktów naturalnych był najlepszy w zabijaniu komórek nowotworowych. To dzięki temu podejściu zidentyfikowaliśmy związek awokado. Uważam, że te systematyczne i bezstronne podejście sprawia, że ​​te badania są skuteczniejsze. Nie chcieliśmy zidentyfikować najlepszego związku w awokado, chcieliśmy tylko znaleźć związek, który miałby największą szansę na wywarcie wpływu klinicznego. Tak się złożyło, że związek chemiczny w awokado był najlepszy ze wszystkich testowanych przez nas. 

W jaki sposób Pana badania będą miały zastosowanie w leczeniu raka?

Mamy nadzieję, że pewnego dnia nasz suplement zawierający awokado zostanie użyty wraz z konwencjonalnymi metodami leczenia, aby poprawić wyniki pacjenta 

Do jakich innych celów można zaimplementować wyniki tych badań? 

Spędzamy dużo i mam na myśli dużo czasu na zrozumienie mechanizmów komórkowych i molekularnych, dzięki którym nasze związki nadają swoją aktywność. Definiując te specyficzne ścieżki, jesteśmy w stanie zastosować nasze aktywne związki do innych chorób, w których pośredniczą podobne drogi. To tak, jakby odkryć, że antybiotyk może być użyty nie tylko do zabicia jednego określonego szczepu bakterii, ale może zabić wiele różnych patogennych gatunków bakterii.

Chciałbym przejść do szczegółów, ale obecnie testujemy ten produkt jako terapię dla innych chorób. Choć wyniki są bardzo obiecujące, nadal są wstępne. 

 

Jakie duże kroki planuje Pan i Pana zespół?

Od kilku lat pracujemy nad stworzeniem produktu, który zawierałby nasze aktywne związki awokado. Ten produkt został zatwierdzony do użytku przez rząd kanadyjski i obecnie rekrutujemy zdrowe osoby do udziału w fazie I badania klinicznego. Choć w końcu mamy nadzieję przetestować ten produkt u pacjentów z białaczką, jest to olbrzymi pierwszy krok dla naszej grupy i jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że w końcu przekażemy produkt w ręce ludzi, którzy mogliby z niego skorzystać.

 

Pana badania przyciągają uwagę mediów, jak wpłynęło to na pracę?

Co najmniej 2-3 razy w miesiącu otrzymuje e-mail od pacjenta lub zainteresowanego członka rodziny, który pyta o moją pracę. Chociaż staram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, nie zawsze mi się to udaje i za to przepraszam. Jednak ich e-maile motywują mnie do kontynuowania naszej pracy i dążeniu do poprawy wyników naszych pacjentów 

 

Ile sztuk awokado dziennie zjada Pan i Pańska rodzina?

Chciałabym, aby moje dzieci jadły więcej awokado! Niestety nie są zainteresowane. Ale moja żona i ja jemy awokado 2-3 razy w tygodniu i mogę powiedzieć, że ta ilość zwiększa się w oparciu o dalsze badania.

 

Czy jesteś zmęczony słuchaniem żartów z awokado każdego dnia?

Absolutnie nie! W rzeczywistości każdy żart lub gra słów, jest zawsze mile widziana, szczególnie w  pracowity dzień. Ale jestem zmęczony oglądaniem zdjęć ze mną trzymającym awokado!!