PM We Care

Od 2003 roku PM-International współpracuje z World Vision, organizacją zajmującą się pomocą, rozwojem i pracą z dziećmi, rodzinami i społecznościami. Pracujemy wspólnie nad wdrażaniem sensownych rozwiązań dla rozwoju infrastruktury, edukacji, warunków sanitarnych i samowystarczalności.

Na przykład w Ghanie standard edukacyjny znacznie się poprawił dzięki pracy World Vision
i zaangażowaniu lokalnej społeczności. Powstały nowe szkoły, dzieci zostały wyposażone w materiały do nauki, nauczyciele przeszli dalsze szkolenia, a rodzice dowiedzieli się o znaczeniu edukacji. Większość rodzin wie, jak ważne jest wychodzenie z ubóstwa. Program czytania po szkole w Krachi East jest jednym z projektów edukacyjnych World Vision, promujących umiejętności czytania
i pisania. Jest finansowany ze składek sponsorów, takich jak PM-International. Gloria, również sponsorowana przez PM-International, aktywnie uczestniczy w jednym z obozów czytelniczych. Nie tylko nauczyła się czytać, ale teraz uczy i pomaga także swoim przyjaciołom. Oto historia opowiedziana przez Sasu Brako, dyrektora ds. Projektów edukacyjnych World Vision Ghana:

Nauka czytania i pisania

W dzielnicy Krachi East w Ghanie wiele dzieci nie ma dostępu do książek w języku, którym mówią w domu (ich “ojczystym języku”). World Vision Ghana współpracuje z Ghana Education Service i lokalnymi drukarzami, aby napisać i wydrukować ponad 70 nowych tytułów książek w lokalnych językach. Książki te są przekazywane do After-School Reading Camp  i przechowywane w “bankach książek”, które działają jak biblioteki. Dzieci wypożyczają książki z banku podczas zajęć po szkole. Obecnie ponad 3500 egzemplarzy tych książek zostało rozdzielonych pomiędzy 22 obozy czytania w programie Krachi East.

After-School Reading Camp in the Krachi East District of Ghana

Opis zdjęcia: Wolontariusz pokazuje książki przekazane przez World Vision do After-School Reading Camp

After-School Reading Camp jest integralną częścią projektu edukacyjnego dla uczniów na wczesnym etapie. To miejsce, do którego dzieci mogą chodzić po szkole i w weekendy, aby rozwijać umiejętności czytania i pisania, których nauczyli się w szkole. Wyszkoleni wolontariusze zarządzają obozami czytelniczymi. Wolontariusze pomagają dzieciom śpiewać piosenki, tańczyć i czytać historie – wszystko koncentruje się na budowaniu umiejętności czytania.

Transformacja Glorii

Dwunastoletnia Gloria, sponsorowana przez PM-International w World Vision’s Development Program, nie umiała czytać ani pisać, kiedy zaczęła uczęszczać na zajęcia, podobnie jak wiele innych dzieci w jej społeczności. Jej słownictwo było ograniczone do alfabetu, którego uczyła się w szkole. Dziś jest w stanie pewnie czytać fragmenty z książek dzięki After-School Reading Camp.

Gloria odgrywa również aktywną rolę we wspieraniu obozów czytelniczych. Czyta opowiadania znajomym, a potem zadają sobie pytania. Gloria mówi: “Zawsze dobrze się bawię czytając moim przyjaciołom i zachęcając ich do czytania”.

Jonas, który jest wolontariuszem w społeczności Kwame Akura, w której Gloria uczęszcza do obozu czytelniczego, mówi: “Żadne z dzieci w After-School Reading Camp nie było w stanie w pełni czytać ani pisać, kiedy po raz pierwszy dołączyły. Obóz czytelniczy naprawdę pomógł im znacznie rozwinąć umiejętności czytania i rozumienia.

After-School Reading Camp in the Krachi East District of Ghana

Opis zdjęcia: Gloria czyta swoim przyjaciołom.

 

Historia: Sasu Brako, pracownik ds. Projektów edukacyjnych,
World Vision Ghana

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Post comment