PM We Care

Bez wątpienia zbliża się ciemniejsza pora roku. Dni stają się coraz krótsze i z tego powodu musimy włączać światło nieco wcześniej. Bądźmy szczerzy: dla większości z nas jest to po prostu kwestia naciśnięcia przełącznika. Nawet nie myślimy o tym dwa razy. W niektórych częściach świata ludzie nie mają dostępu do światła elektrycznego. Godziny, w których mogą pracować, uczyć się lub spędzać czas z najbliższymi, zależą od wschodu i zachodu słońca.

Rzućmy okiem na Bundi, które znajduje się w zachodniej części Indii, gdzie mieszka 800 dzieci objętych patronatem PM-International. Od kilku lat z naszym wieloletnim partnerem World Vision wspieramy projekty rozwoju regionalnego w tym obszarze. Dodatkowo rozpoczęliśmy całościowe wspieranie AP (program regionalny).

Brak światła po zmroku

Nadal jednak wiele wiosek nie ma podłączenia do sieci elektrycznej. Po zmroku kobiety nie chcą wychodzić z domu, ponieważ nie czują się bezpiecznie na ulicach. Brak światła i regularnego zasilania wpływa między innymi na ich życie rodzinne, ale przede wszystkim na edukację dzieci. Bez dostępu do światła elektrycznego nie mogą wieczorami czytać, czy odrabiać lekcji. Konsekwencjami są słabe oceny, a czasem nawet porzucenie szkoły. Bez edukacji dzieci nie mają szans wydostać się z ubóstwa. Aby zobaczyć coś wieczorem, wiele domostw wciąż korzysta z lamp naftowych. Korzystanie z nich jednak wiąże się z wysokim zużyciem paliwa, a to jest kosztowne. Powodują też ból oczu oraz płuc, a zapalają się z taką łatwością, że istnieje wysokie ryzyko, że może spłonąć cały dom.

W Indiach „Sangeet” jest popularnym zwyczajem, który polega na tym, że kobiety ze społeczności zbierają się, aby świętować takie uroczystości, jak wesela lub poród. Ze względu na pracę i opiekę nad dziećmi wieczory są zwykle jedynym momentem, w którym wszyscy mogą się spotkać. Światło umożliwia lokalnym kobietom kontakt z całą społecznością. Prawa autorskie: World Vision.

Rozwiązanie: lampy słoneczne

Organizacja World Vision znalazła proste i nienaruszające równowagi ekologicznej rozwiązanie – lampy słoneczne. Po pełnym naładowaniu świecą przez cztery godziny, są proste w obsłudze i bezpieczne oraz nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się nawet po zmroku. Pomagają im również poruszać się bezpiecznie poza domem, chroniąc je przed dzikimi zwierzętami i zapobiegając wypadkom. Ponadto lamy przyczyniają się do zwiększenia bliskości w rodzinach. Udowodniono, że cała rodzina spędza ze sobą więcej czasu, gdy wieczorami jest jasno. Ponadto instalowanie paneli słonecznych pomaga zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, ponieważ system wykorzystuje czystą energię słoneczną.

Dzięki specjalnej darowiźnie i Waszemu hojnemu wsparciu możemy pomóc World Vision w zainstalowaniu łącznie 40 lamp słonecznych w prywatnych gospodarstwach domowych oraz trzech ulicznych lamp słonecznych w regionie. Odwiedzając Bundi w 2016 roku, ambasador charytatywna PM Vicki Sorg doświadczyła tego na własnej skórze: „Naprawdę odczułam różnice i wpływ lamp na lokalne rodziny. W końcu dzieci mogą się uczyć nawet po zachodzie słońca, a kobiety mogą bez strachu wyjść na ulicę.” Vicki podsumowuje swoje wrażenia.

Ambasador charytatywna PM Vicki Sorg podczas spotkania z dziećmi objętymi patronatem w regionie Bundi w 2016 roku.

Oświetlenie drogi do jaśniejszej przyszłości

Zapewnienie światła pomaga dzieciom i ich całym rodzinom, zarówno społecznie, jak i ekonomicznie. Z inicjatywy World Vision w przyszłości postanowiono także podłączyć wioskę do sieci elektrycznej. Teraz już nic nie powstrzyma dzieci od nauki!

Chcesz wiedzieć więcej o PM We Care? Tutaj możesz przeczytać więcej historii o AP Bundi i dzieciach objętych patronatem na całym świecie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Post comment