PM We Care

W marcu ambasadorka PM-Charity Vicki Sorg wraz z mężem Rolfem (założyciel i CEO) pojechali do Peru, aby odwiedzić 112 dzieci objętych patronatem w ramach World Vision i obdarować je prezentami urodzinowymi[1]. Żyją w trzech różnych obszarach programu (Area Programs – AP), położonych w regionie Huancavelica w Andach (około 580 km na południe od Limy). Obszar wiejski należy do najbiedniejszych regionów kraju. Zdrowie, ubóstwo i edukacja to najważniejsze wyzwania w tym obszarze. Rodziny w tym regionie żyją głównie z własnych upraw, jednak z powodu jałowej  gleby i trudnych warunków pogodowych zbiory są rzadko wystarczające. Wraz z World Vision PM-International zobowiązuje się do wspierania zdrowia, poprawy odżywiania, stworzenia dodatkowych możliwości zarobkowych oraz edukacyjnych dla poprawy standardu życia.

 

Nieurodzajny krajobraz peruwiańskich Andów

Opóźniony przyjazd do Peru

Podróż była trudna. Niestety nieprzewidziane komplikacje zmusiły Vicki i Rolfa do pozostania na lotnisku w Limie przez 8 godzin. Byli tak blisko, polegali na ostatnim locie, który miał zabrać ich do miejsca docelowego. Ku ich wielkiemu rozczarowaniu nie udało im się dotrzeć do pierwszego przystanku – Paucará – gdzie dzieci objęte patronatem czekały na spotkanie w tradycyjnych strojach związanych z kulturą Chopcca, przy dźwiękach typowej muzyki „Pituteros”. Nie nazywaliby się jednak PM, gdyby nie znaleźli rozwiązania, które miało na calu dobro dzieci. Wolfgang, który współpracuje z PM-International już od 20 lat i zawsze towarzyszy Vicki w jej podróżach jako kamerzysta, nie utknął na lotnisku. W imieniu Vicki i Rolfa wręczył dzieciom prezenty urodzinowe, między innymi piórniki wypełnione niezbędnymi przyborami szkolnymi czy śpiwory wytrzymujące temperatury poniżej 0°, chroniące przed ostrą zimą w górach.

Wolfgang z jednym ze sponsorowanych dzieci i jej mamą.

Pomimo ogromnego rozczarowania brakiem osobistego uczestnictwa, Vicki i Rolf odetchnęli z ulgą, że wszystkie wysiłki dzieci włożone w przygotowania do wizyty – próby taneczne i przemówienia – nie poszły na marne. W końcu miał być to dzień poświęcony dzieciom. Na szczęście pojawił się ktoś, kto mógł z nimi spędzić ten niezapomniany dzień.  

Po 8-godzinnym opóźnieniu lotu i 6-godzinnej podróży przez Andy, Vicki i Rolf w końcu byli gotowi na osobiste spotkanie z podopiecznymi następnego dnia.

Jedno z naszych dzieci prezentujących tradycyjny „taniec nożycowy”.

Emocje na najwyższym poziomie   

Pierwszym przystankiem drugiego dnia był Yauli. Na wysokości 4450m można śmiało powiedzieć, że powietrze było dość rzadkie, ale emocje latały bardzo wysoko. Mimo że Vicki cierpiała na  chorobę górską, czuła się zmęczona i miała problemy z oddychaniem, nie powstrzymało jej to przed spędzaniem czasu z dziećmi. Zabawne gry przełamały lody, a początkowa nieśmiałość zamieniła się w kolorowe przyjęcie urodzinowe: „Graliśmy w gry, słuchaliśmy poruszających historii o tym, jak te dzieci i ich rodziny żyją. Przypomniało nam to po raz kolejny, że nie ma znaczenia, skąd pochodzisz, w jakim języku mówisz lub jaki masz kolor skóry… jeśli chcemy, możemy zmienić świat jednym uśmiechem” – mówi Vicki. Spotkanie z dziećmi Yauli pokazało Vicki, jak rozwinął się region:

„Jestem pod wrażeniem, jak World Vision poprawiło warunki życia – nie tylko naszym podopiecznym, ale całemu regionowi. Nasz wkład pomógł między innymi w odnowie szkół, zapewnieniu materiałów dydaktycznych i informowaniu rodziców o tym, jak ważna jest edukacja dla przyszłości ich dzieci. Ponieważ dzieci są przyszłością.”

 Vicki i Rolf ze sponsorowanymi dziećmi w Acoria.

Natychmiastowa pomoc, gdy jest najbardziej potrzebna

Jedna historia szczególnie poruszyła Vicki. Podczas wizyty domowej Vicki i Rolf spotkali małą 4-letnią Yasmin. Dorasta i żyje w bardzo skromnych warunkach. Jej ojciec opuścił rodzinę, zanim jeszcze się urodziła, pozostawiając jej matkę samą. Na szczęście matka mogła liczyć na wsparcie innych członków rodziny i zarabiała na sprzedaży szaszłyków mięsnych. Kiedy Yasmin miała rok, jaj matka zachorowała i spędzała dużo czasu w szpitalu, pozbawiając tym samym rodzinę najważniejszego źródła dochodu. Niezbędna była natychmiastowa pomoc. World Vision między innymi z pomocą PM, wkroczyło natychmiast i wsparło rodzinę finansowo, aby pomóc im w krytycznym momencie. Dziś matka Yasmin staje na nogi i może wychowywać córkę. Kiedy Vicki i Rolf odwiedzili rodzinę, byli głęboko poruszeni niezwykłą gościnnością i głęboką wdzięcznością, jaką rodzina wyraziła wobec nich. Dziewczynka z dumą dzieliła się spostrzeżeniami na temat swojego życia i osobistych zwycięstw.

Vicki i Rolf z Yasmin i jej rodziną.

Podróż Vicki i Rolfa do Peru była niczym innym jak prawdziwą przygodą dzięki kilku oczekiwanym oraz nieoczekiwanym zdarzeniom. Przede wszystkim było to niezapomniane i niesamowite przeżycie. W przeciwieństwie do Vicki, która w przeszłości podróżowała do takich miejsc jak Mongolia, Indonezja, Indie, Ghana oraz Kambodża w celu odwiedzenia dzieci objętych patronatem, Rolf pierwszy raz dołączył do swojej żony: 

„Kiedy robisz takie rzeczy – podróżujesz po świecie, by odwiedzić dzieci objęte patronatem – można powiedzieć, że jest to rollercoaster emocji. Dla mnie osobiście ta podróż była przykrym przeżyciem, ponieważ dała mi wyobrażenie o ekstremalnych warunkach, z jakimi muszą borykać się te dzieci w ich codziennym życiu. Uśmiechy na ich twarzach przypomniały mi jeszcze raz o ważnej pracy, jaką wykonuje moja żona Vicki. W czasie takich wizyt chcemy utorować drogę do lepszego życia dla tych dzieci i przyszłych pokoleń, szerzyć radość oraz wręczyć prezenty urodzinowe, które będą wspominać.”

Od ponad 15 lat PM-International i World Vision wspierają dzieci, ich rodziny oraz całe społeczności. Ponad 50 długoterminowych projektów rozwojowych na całym świecie, w tym w Ghanie, Kambodży i Indiach. Darowizny są realizowane dzięki hojnemu wsparciu klientów i partnerów dystrybucyjnych. Każdy produkt sprzedawany przez PM-International daje dzieciom „godzinę życia” i lepsze możliwości na przyszłość.  Wraz z rozwojem firmy rośnie liczba sponsorowanych dzieci. Wizją PM-International jest objęcie patronatem co najmniej 10 000 dzieci i angażowanie się w kolejne projekty na całym świecie w ramach dalszej współpracy z World Vision. Juliana Goessmann – Manager Corporate Engagement w World Vision Niemcy mówi:

 „Jesteśmy bardzo dumni z naszej wieloletniej współpracy, ponieważ PM-International podziela naszą podstawową wartość: w World Vision jesteśmy zdeterminowani by wspierać ludzi w samodzielności. Skupiamy się na dzieciach, ponieważ będą one kontynuować naszą pracę, gdy pewnego dnia wycofamy się z projektów. ”

 

 

 

 

 

[1] Kampania „Share Your Love”/„Podziel się miłością” w lutym umożliwiła firmie PM-International podarowanie każdemu z 1800 dzieci z World Vision prezentu urodzinowego na ten rok. Jeśli kupiłeś jedną z naszych ekskluzywnych koszulek lub bluz „Give a Hour of Life”, pomogłeś wywołać uśmiech na twarzach naszych dzieci. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Post comment